Kúpou osobnej váhy získate často nielen prístroj, ktorý dokáže monitorovať vašu hmotnosť, ale aj pomocníka, ktorý vám zmeria podiel tuku či vody v tele, index telesnej hmotnosti (BMI) alebo množstvo kalórií, ktoré máte denne spotrebovať, aby ste si udržali, prípadne znížili hmotnosť.
Vizuálne sa jednotlivé osobné váhy príliš nelíšia, ide spravidla o prístroj štvorcového tvaru, ktorý sa umiestňuje na zem a je určený primárne na sledovanie hmotnosti. Jednotlivé modely sa spravidla líši najmä farbou, dizajnom a rozmermi. Okrem rozdielov vo vzhľade sú ale rozdiely aj v štedrosti výbavy a počte funkcií.
Mechanická verzus digitálna
Podľa čoho teda vybrať osobnú váhu, ktorá bude vyhovovať práve vám? Pre výber konkrétneho prístroja je zásadná otázka, koľko funkcií od neho budete požadovať. Ak používate váhu iba sporadicky a stačí vám základné meranie hmotnosti, vystačíte si s tou obyčajnou, možno aj mechanickou. K jej kúpe vám postačí niekoľko zopár eur, kúpite ju možno aj v supermarkete. Na tejto cenovej hladine sa začínajú predávať aj najjednoduchšie digitálne váhy, ktoré dokážu monitorovať vašu hmotnosť a z užívateľského hľadiska sú predsa len príjemnejšie ako tie mechanické. Hmotnosť totiž ukazujú na digitálnom displeji s presnosťou na stovky gramov, nie len ručičkou na ciferníku ako tie mechanické.
Pokiaľ od váhy požadujete aj pokročilé funkcie, môžete si vyberať z modelov, ktoré vám dokážu zmerať podiel tuku, svalovej hmoty alebo vody v tele. Tieto parametre, rovnako ako napríklad výpočet bazálneho alebo aktívneho metabolizmu, váhy vypočítajú po tom, čo do ich pamäti zadáte potrebné údaje, teda zvyčajne aspoň svoju výšku a vek.
Ak vás zaujíma minimálne množstvo kalórií, ktoré telo potrebuje k naplneniu základných životných funkcií, teda srdcovej činnosti alebo dýchania, hľadajte funkciu výpočtu BMR, teda bazálneho metabolického výdaja. Tento vyjadruje, koľko kalórií organizmus potrebuje, aby mohol jednoducho fungovať 24 hodín bez mimoriadnej námahy a výdavkov energie. Ak chcete poznať váš aktívny metabolický výdaj, teda množstvo kalórií, ktoré telo potrebuje na podporu základného pohybu a aktivity, hľadajte funkciu výpočtu AMR, teda aktívneho metabolického výdaja. Ak vás zaujíma, či netrpíte nadváhou alebo obezitou, alebo naopak podvýživou, hľadajte funkciu BMI. Takzvaný body mass index je index telesnej hmotnosti, ktorý určuje, či daná osoba trpí nadváhou, podváhou či má ideálnu hmotnosť. BMI je hodnota vypočítaná podľa vzorca: váha v kg deleno výška v metroch na druhú. Normálne BMI sú hodnoty medzi 18,5 a 25. Osoby, ktoré majú BMI nižší ako 18,5, trpia pravdepodobne podvýživou. Tí, ktorých BMI má hodnotu nad 25, majú nadváhu, nad 30 potom trpí obezitou.
Pri meraní tuku, ale aj ďalších parametrov, je potrebné byť obozretný a mať na pamäti, že nie vždy je meranie osobné váhou presné. Ako ukázal aj náš test, v niektorých prípadoch sa hodnoty namerané medicínskym prístrojom InBody230, ktorý bol využívaný na porovnávanie podielu tuku, líšili od tých nameraných digitálnou váhou trebárs aj o desať percent.
Pamäť a aplikácie
Ak máte veľkú rodinu, dôležité pre vás môže byť tiež to, koľko užívateľov je prístroj schopný uchovať v pamäti. Ak využívate radi inteligentné mobilné telefóny, nezabudnite si pred kúpou prístroja overiť, či prístroj disponuje možnosťou využitia smart aplikácie.
Rad váh túto funkciu nemá, čo niekomu vadiť nemusí, inému zase zobrazenie dát v smartfóne môže chýbať. Pokiaľ o smart aplikáciu stojíte, skontrolujte si tiež, akým spôsobom do nej bude váš prístroj posielať dáta. Niektoré modely ponúkajú iba bluetooth, iné aj wi-fi.
Pozor na rozmery
Či už sa rozhodnete pre kúpu akejkoľvek osobnej váhy, dbajte tiež na praktickú stránku jej užívania. K tej patria napríklad rozmery prístroja. Ako ukázal aj náš test, niektoré modely môžu byť síce vizuálne veľmi príťažlivé, ale pre ľudí s väčšími nohami môžu byť nepraktické. Pred kúpou je teda dobré si váhu vyskúšať. Ak by ste si zaobstarali príliš malý prístroj, hrozilo by, že sa vám na neho pohodlne nezmestia obe nohy, a mohlo by teda dochádzať k nepresnosti váženia.
Ak vám ide o to, aby prístroj vážil s čo najväčšou presnosťou, zamerajte sa pri jeho výbere i na tento údaj. Obvyklá presnosť, ktorú prístroje sľubujú, je presnosť na sto gramovov.
Nezanedbajte ani zistenie informácie, akú maximálnu váživosť má vami vybraný prístroj, o to zvlášť, ak patríte k ľuďom s vyššou hmotnosťou. Niektoré prístroje majú svoje maximum pri 150, iné až pri 180 alebo 200 kilogramami.