Závesné váhy, alebo aj žeriavové váhy slúžia na váženie bremena vo vise. Toľko základná definícia produktu. Aby ste si vedeli ľahšie vybrať vhodný typ závesnej váhy pre vaše účely, pripravili sme tento jednoduchý návod.
V článku sa dozviete:
- aké je základné rozdelenie závesných váh
- akú majú váhy konštrukciu
- aké druhy napájania sú v ponuke
- aké normy by váha mala spĺňať
- ako sa dá váha pripojiť k iným zariadeniam
- ako súvisia závesné váhy s rybármi
Základné členenie závesných váh
Tak ako aj u iných typov váh, aj pri tomto type sa váhy delia na dve základné skupiny:
- Určené meradlá – alebo aj obchodné váhy, či váhy s overením. Tieto slúžia najmä na váženia súvisiace s platbami.
- Ostatné meradlá – alebo aj technologické váhy. Tieto slúžia pre váženie pre vlastné potreby.
V jednoduchosti – ak budete váhu používať v obchodnom styku a hmotnosť určenú z nej budete používať napríklad na fakturáciu ceny za produkt, potrebujete určené meradlo. Ak budete váhu využívať na váženie pre vlastné potreby (kontrola váhy tovaru na príjme a pod.), postačuje vám aj váha technologická.
Viac si môžete prečítať aj v našom článku – Aké druhy váh poznáme.
Konštrukcia váhy
Pri výbere vhodnej závesnej váhy je potrebné si určiť ako budete váhu používať. Medzi základné otázky patrí:
- budem váhu využívať denne, alebo len párkrát za mesiac?
- potrebujem, aby mala váha odolnejší kryt? Bude na váhu pršať?
- aký má váha displej? Budem na neho vidieť aj z diaľky/výšky?
- aké má váha napájanie? Viem batériu ľahko vymeniť?
- potrebujem váhu prepojiť s počítačom, alebo iným zariadením?
Vo väčšine prípadov sa závesné váhy vyrábajú s plastovým, alebo kovovým krytom. Váhy, ktoré majú plastový kryt sú ľahšie na prenášanie a väčšinou sú určené na hobby použitie.
Váhy, ktoré majú kovový kryt, sú určené do drsnejšieho prostredia – napríklad do priemyslu. Sú ťažšie a preto sa horšie prenášajú. Dá sa povedať, že kovové telo je odolnejśie, ako plastové. Aj kovový kryt však vie prasknúť, ak váha spadne z dostatočnej výšky.
Ďalším dôležitým konštrukčným prvkom sú jej závesné prvky. Väčšina váh má závesne oko na vrchu a hák na spodnej časti váhy. Niektoré modely však majú len dve závesné oká. Ak potrebujete aj hák, je možné ho doobjednať.
Pri závesnom háku je potrebné vedieť, že môže a nemusí byť otočný. Ak hák nie je otočný, tak zavesené bremeno môže otáčať celým telesom váhy. Respektívne, ak si chcete na váhe pootočiť displej, bude sa otáčať aj zavesené bremeno.
Otočný hák je výhodnejší, nakoľko sa zvlášť dá otočiť teleso váhy a zvlášť zavesené bremeno. To je ale možné len za predpokladu, že aj váha samotná je zavesená na otočnom háku.
Ďalším dôležitým poznatkom je krytie váhy proti prachu a vlhkosti. Je potrebné vedieť, že väčšina modelov závesných váh nie je stavaná na prevádzku v daždi, či v mokrom prostredí. Pri jej kúpe sa treba informovať, či bude vhodná aj do takéhoto prostredia.
Napájanie váhy
Pri závesných váhach sa takmer výlučne stretávame s napájaním na batérie. Mať žeriavovú váhu „s káblom“ by asi nebolo najlepšie riešenie. Vo všeobecnosti je napájanie riešené ako:
- napájanie vymeniteľnými batériami (napr. AA)
- napájanie vstavaným dobíjateľným akumulátorom – nevyberateľným
- napájanie dobíjatelným akumulátorom – vyberateľným
Spôsob napájania váhy súvisi s intenzitou používania váhy. Ak váhu budete využívať len občasne, vhodné je napájanie tužkovými batériami, ktoré viete ľahko vymeniť. Ak váhu dlhšie nepoužívate, viete ich vybrať a použiť inde.
Ak váhu chcete používať pravidelne, napríklad pár hodín denne – vhodné je napájanie vstavaným akumulátorom, ktorý nie je (ľahko) vyberateľný. Váhu po skončení práce zapojíte na nabíjačku a na ďalší deň bude pripravená na prevádzku
V prípade, ak váhu plánujete využívať 24/7, je potrebné mať vyberateľný akumulátor, ktorý viete vymeniť. Ak máte aspoň dva takéto akumulátory, viete nechať jeden nabíjať, zatiaľ čo sa druhý používa. Po jeho vybití ich vymeníte.
Normy a bezpečnosť
Závesné váhy vyšších vážívostí, ktoré sú určené pre profesionálne použitie by mali spĺňať normy platné v EÚ. Medzi základné normy platné pre závesné váhy patrí:
- Smernica 2006/42/EC a 2014/30/EU
- Normy DIN EN 13155:2009, STN EN 13889:2004-08
Ak sa jedná o určené meradlo, tak váha musí spĺňat normy platné pre váhy s neautomatickou činnosťou a bude mať vydaný certifikát o zhode v súlade s normou STN EN 45501.
Komunikácia
Vo väčšine prípadov závesné váhy neponúkajú žiadne možnosti prepojenia s iným systémom. Výstupy v podobe aspoň sériového rozhrania (RS-232), ktoré sú bežné u iných modelov sú v tejto kategórii raritou. Je to z dôvodu, že váhy sú určené pre zavesenie a teda nepredpokladajú prepojenie káblom.
Pre prepojenie váhy s iným zariadením je potrebné použiť bezdrôtový prenos, pričom tento sa dá väčšinou realizovať ako:
- WIFI alebo rádiový modul pre prenos dát (do PC, PLC a pod.)
- WIFI, alebo rádiový modul pre pripojenie sekundárneho indikátora
V prípade použitia modulu pre prenos dát do PC je možné váhu pripojiť k Vašej WIFI sieti a prijímať údaje z nej. Na príjem potrebujete vhodný softvér, ktorý vie dáta z váhy správne interpretovať a zaznamenať. Prepojenie je možné realizovať aj vytvorím vlastnej bezdrôtovej siete pomocou rádiových modulov. V tomto prípade potrebujete mať aspoň dva moduly – jeden vo váhe ako vysielač a jeden pri PC ako prijímač.
Ak chcete váhu používať naozaj jednoducho a efektívne, je možné použiť tzv. sekundárny indikátor (vzdialený displej). Jedná sa o možnosť sledovať aktuálnu hmotnosť na váhe a ovládať ju pomocou váhového indikátora, ktorý operátor drží počas váženia v ruke, alebo ho má položený napr. na stole. Operátor tak vie odčítať hmotnosť jednoducho, nemusí dovidieť na displej váhy umiestnený na telese váhy, ktorá môže byť vo výške, či na priamom slnku, kde na displej nie je dobre vidieť. Takýto indikátor môže byť vybavený napríklad aj malou tlačiarňou pre tlač jednoduchých vážnych lístkov.
Pri niektorých výrobkoch je možné použiť aj mobilnú aplikáciu a hmotnosť z váhy tak vidieť na svojom mobile. K tomu je potrebné mať váhu pripojenú k vašej WIFI sieti a v telefóne mať nainštalovanú príslušnú aplikáciu.
Nezabudnime na rybárov 🙂
Závesné váhy majú svoje široké využitie v skladoch, v priemysle, ale aj v hobby sfére. Typické využitie závesnej váhy nachádzame aj pri rybolove. Niektoré závesné váhy majú okrem funkcie váženia zabudovanú aj funkciu merania dĺžky vo forme zvinovacieho metra. Je to teda ideálna kombinácia pre každého rybára.
Pri výbere váh je vždy vhodné sa najprv zamyslieť nad účelom použitia a benefitmi, ktoré nám váha môže priniesť. Najlacnejší výrobok nemusí byť vždy ten správny, čo pri váhach platí dvojnásobne. Pri výbere váhy je vhodné sa poradiť s odborníkmi a získať tak prehľad o možnostiach, ktoré daný sortiment poskytuje. Vaše otázky radi zodpovieme aj my na adrese vahy@digitalne-vahy.sk, alebo nám zavolajte na 0917 86 22 99.