Testy váh

Test váh s pripojením na Bluetooth

V súčasnej dobe plnej technológií sa  tomuto trendu prispôsobil už aj svet osobnej  starostlivosti, do ktorého môžeme jednoznačne zaradiť aj osobné váhy.

Výrobcovia osobných váh sa v súčasnej dobe snažia potencionálnych kupujúcich zaujať nielen dizajnom, ale taktiež radou funkcií. V našej ponuke nájdete od najjednoduchších osobných váh, ktoré zobrazujú len hmotnosť až po analytické „fitness“ váhy, ktoré vám okrem hmotnosti stanovia aj ďalšie parametre, o ktorých si povieme v ďalších častiach tohto článku.

Princíp fungovania analytických váh

Analytické váhy fungujú na princípe BIA analýzy (bioimpedančnej analýzy), pri ktorej prechádza ľudským telom slabý elektrický impulz. Princíp tejto metodiky je založený na odlišných elektrických vlastnostiach tkaniva, tukov a najmä telesnej hmoty. Svalová hmota, ktorá obsahuje vysoký podiel vody a elektrolytov je dobrým vodičom, zatiaľ čo tukové tkanivo sa chová ako izolátor a zlý vodič. Na základe tejto analýzy je možné stanoviť množstvo telesného tuku, telesnej vody a podiel svalov. Poďla takto získaných údajov je možné ďalej vypočítať parametre ako sú BMI (body mass index), množstvo kostných minerálov, bazálny metabolický výdaj, aktívny metabolický výdaj atď.

Body Mass Index (BMI)
Zdroj: https://stock.adobe.com/cz/images/id/276307623

V tomto článku si predstavíme dve váhy s možnosťou pripojenia na bluetooth. Prvou diagnostickou váhou je váha Beurer BF850, ktorú vyrába nemecký výrobca Beurer a druhou je váha Xiaomi Mi Body Composition 2. Obe tieto váhy môžete používať ako klasické osobné váhy, ktoré zobrazujú hmotnosť na displeji. Ak chcete získať komplexnejšie informácie o vašom tele, je potrebné v oboch prípadoch stiahnuť a nainštalovať si do telefónu príslušnú aplikáciu s ktorou váhy komunikujú.

Beurer BF850

Túto diagnostickú váhu ponúka výrobca v dvoch farebných prevedeniach. (BF850 – biela a BF850 – čierna) Maximálna váživosť váhy je až 180kg s presnosťou na 100g. Váhu môže používať až 8 používateľov.

Pri prvom spustení bude váha požadovať, aby ste si stiahli bezplatnú aplikáciu od spoločnosti Beurer, s názvom HealthManager. Na displeji sa objaví hlásenie „USE APP“. Po inštalácii a otvorení aplikácie je nutné zaregistrovať sa.

Váha na displeji vyzýva užívateľa na spustenie aplikácie v telefóne
Logo aplikácie Beurer HealthManager

Aplikácia od Vás požaduje základné údaje ako sú meno, výška, dátum narodenia a stupeň vašej dennej aktivity (môžete si vybrať od 1 až 5, kde 1 je žiadna aktivita a 5 veľmi vysoká).

Po vyplnení základných údajov Vás aplikácia vyzve, aby ste na si vybrali svoje zariadenie a následne sa máte bosými nohami postaviť na váhu. Samozrejme, že pre korektné fungovanie spojenia je nutné zapnúť bluetooth na mobilnom telefóne.

Po chvíľke začína váha s diagnostikou, ktorá trvá cca pol minúty. Namerané údaje váha okamžite odosiela do aplikácie. (Poznámka: aj napriek veľkej kritike aplikácie na Google Play, sa váha bez akýchkoľvek problémov pripojila k telefónu a fungovala korektne. Váhu sme skúšali pripájať na telefón s operačným systémom Android 9.0). 

V aplikácii môžete následne vidieť namerané hodnoty aj s farebným vyhodnotením jednotlivých nameraných parametrov. Ako môžete vidieť z obrázkov, váha vyhodnocuje graficky, ktoré výsledky sú v norme, a ktoré sú zvýšené resp. znížené. V klasickom tlačenom návode nájdete tabuľkovú prílohu, podľa ktorej si môžete pozrieť aké by mali byť optimálne hodnoty jednotlivých parametrov vzhľadom na vek a pohlavie. Aplikácia Vám taktiež vypočíta, aká by mala byť vaša optimálna hmotnosť a hodnoty AMR (aktívny metabolický výdaj) a BMR (bazálny metabolický výdaj).

V aplikácii je ďalej možné sledovať vývoj jednotlivých parametrov, či už graficky alebo vo forme prehľadov. Aplikácia taktiež umožňuje nastavenie cieľovej hmotnosti, na ktorú sa chcete dostať.

Záverečné zhodnotenie

Ako už bolo spomenuté, aplikácia sa aj po niekoľkých skúšaniach vždy korektne spojila s váhou. Healthmanager je veľmi jednoduchá a prehľadná aplikácia, v ktorej sa veľmi jednoducho viete prepínať medzi nameranými hodnotami, rozličnými prehľadmi a nastaveniami. Taktiež je tu možnosť ukladať si namerané hodnoty a prehľady aj mimo aplikácie a je ju možné spárovať aj s ďalšími zariadeniami od výrobcu Beurer, takže máte informácie z používaných zariadení prehľadne zorganizované na jednom mieste.

Xiaomi Mi Body Composition 2

Váha Xiaomi Mi Body Composition 2 od popredného čínskeho výrobcu smartfónov, aplikácií a spotrebnej elektroniky sa podľa stránky www.spotrebitelskytest.sk stala víťazom spotrebiteľského testu za rok 2021. Váha má váživosť do 150kg, presnosť na 100g a užívateľskú pamäť až pre 16 používateľov. Naviac má aj funkciu merania vašej rovnováhy.

Xiaomi MiBody Composititon 2

Váha je dizajnovo spracovaná (funkcia „neviditeľného“ displeja) a je cenovo dostupná. Podobne ako pri váha Beurer je na zobrazenie diagnostikovaných údajov nutné nainštalovať aplikáciu – v tomto prípade sa volá Mi Fit. Aplikácia je voľne dostupná na Google Play.

Logo aplikácie Mi Fit

Podobne ako pri Healthmanager je nutná registrácia do aplikácie, kde opäť zadávate svoje základné údaje. Pre fungovanie aplikácie je nutné si spustiť Bluetooth. Váha Xiaomi disponuje pripojením Bluetooth 5.0 a taktiež funkciou Bluetooth Low Energy, ktorá výrazne šetrí batérie.

Po spustení aplikácie si vyberiete zariadenie, s ktorým sa má aplikácia spojiť (aplikáciu je možné spojiť s ďalšími zariadeniami od výrobcu Xiaomi, ako napríklad fitnes náramky a podobne).

Na rozdiel od aplikácie HealthManager si aplikácia Mi Fit vyhľadá dostupné zariadenie sama. Po postavení sa na váhu prebehne meranie, ktoré trvá opäť cca pol minúty. Dáta sú okamžite prenášané do aplikácie a vyhodnotené.

Osobná váha od výrobcu Xiaomi vyhodnocuje viac parametrov v porovnaní s váhou od Breueru. Na karte „Skóre tela“ vám váha vyhodnotí nasledujúce údaje:

 • telesný tuk,
 • bielkoviny,
 • BMI,
 • svalstvo,
 • vodu,
 • bazálny metabolizmus,
 • viscerálny tuk,
 • kostnú hmotu,
 • vašu ideálnu váhu,
 • typ postavy,
 • vek vášho tela,
 • celkové skóre tela.

Ako môžete vidieť z uvedených obrázkov, tak aplikácia Mi Fit vyhodnocuje namerané a vypočítané údaje pomocou farebnej škály a naviac je ku každému údaju aj jeho popis.

Záverečné zhodnotenie

Váha Mi Body Composition 2 je elegantným doplnkom, ale taktiež veľmi užitočným pomocníkom pri kontrole vašej hmotnosti a ďalších parametrov, súvisiacich s vašim zdravím. Aplikácia Mi Fit je graficky pekne spracovaná a pohyb v tejto aplikácii je veľmi prehľadný a jednoduchý. Ak používate ďalšie zariadenia od Xiaomi ako napríklad fitness náramok, máte stav svojho tela pod kontrolou.

Porovnanie meraných parametrov

Meraný parameter Beurer Xiaomi
Váživosť 180kg 150kg
Presnosť 100g 100g
Počet používateľov 8 16
Telesný tuk áno áno
Voda áno áno
Svaly áno áno
Kosti áno áno
BMR áno áno
AMR áno nie
Bielkoviny nie áno
BMI áno áno
Typ postavy nie áno
Výpočet ideálnej váhy áno áno
Vek tela nie áno
Skóre tela nie áno
Späť na zoznam